آمار ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل
header
تبلیغات

$$$ تخفیف ویژه بسه آموزش بورس $$$

$$$ مقالات کرونا و اخبار کرونا $$$

$$$ تبلیغات در سایت نوین طیور$$$

$$$ طراحی نقشه هوادهی مرغداری $$$

 

 

نماد اعتماد الکترونیک

logo-samandehi

پیج رنک
سبد خرید
کانال نوین طیور

کانال نوین طیور

مقاله
جستجوی گوگل
Google


در كل اينترنت
در اين سايت

جستجو
رهگیری سفارش
شناسه سفارش :

بازدید کننده
شروع شمارش: 1391-12-24
کل بازدید ها: 9187005
بازدید کننده: 8677168
بازدید های امروز: 5782
بازدید های دیروز: 6983
برچسب ها
ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (1)

 

انجمن کروکدیل داران افریقای جنوبی

 توجه: این مطالعه ی موردی صرفاً جهت توضیح و تشریح شالوده و اساس تأسیس مزرعه ی کروکدیل و دیگر منابعی است که در پرورش کروکدیل و نیز تأسیس مزرعه مورد نیاز می باشد. به پرورش دهندگان آینده جداً توصیه می شود که قبل از اخذ هرگونه تصمیم در زمینه ی احداث مزرعه ی کروکدیل، تحقیقات لازم را انجام داده و با مشاورین متخصص در این زمینه مشورت کنند. با توجه به تفاوت و گوناگونی مخارج اولیه ی کار در هر مکان، قابلیت اجرایی بودن تأسیس مزرعه در هر شرایط و هر مکانی متفاوت است؛ بنابراین در هر مورد می بایست با توجه به شرایط و قابلیت های خاص آن و دیگر موارد، مستقلاً عمل شود.

 مدیریت یک واحدِ کشت و صنعت کروکدیل

چکیده: براساس مدل تولیدی که پیشنهاد خواهد شد، محصول ما 500 تخته پوست در هر سال خواهد بود.

در حالی که درآمد یک مزرعه ی کروکدیل از بخش هایی چون فروش پوست، گوشت، محصولات یادگاری، تزئینی و همچنین گردشگری تأمین می شود، این مدل فقط درآمد حاصله از فروش پوست را نمایش خواهد داد؛ هرچند که درآمد حاصل از گوشت نیز در شرایطی که فنون و امکانات کاربرد آن به درستی توسعه یابد، می تواند منبع درآمد بسیار قابل توجهی برای مزرعه دار باشد. در این میان کسب درآمد از بخش گردشگری به شدت بستگی به مکان مزرعه دارد و بنابراین مشمول مدل پیشنهادی ما نخواهد بود.

این مدل شامل بندهای زیر خواهد بود:

1.     سیستم تولیدی؛ شامل منبع تهیه ی دام، نگهداری نوزادان و بچه ها.

2.     طراحی استخرها و محیط گرمایی

3.     نیازهای آب و غذایی

4.     ذبح، پوست کردن، نمک سود کردن و عرضه به بازار

5.     نیازهای مهم و اساسی مزرعه

 

1. سیستم تولیدی:

کروکدیل هایی که در یک محیط گرمایی مصنوعی پرورش می یابند، بعد از 18 تا 30 ماه (5/1 تا 5/2 سال) به یک اندازه ی مناسب و ایده آل برای عرضه به بازار می رسند.

برای پرورش کروکدیل هایی با این اندازه (که حداقلِ عرض پوست شکم آنها 27 سانتیمتر است)، مدل نگهداری و پرورش کروکدیل ما نیازمند موارد زیر است:

1.     تهیه و تأمین حیوانات (ترجیحاً نوزاد)

2.     ذخیره ی قابل اطمینانی از غذا

3.     تأمین آب کافی

4.     تأسیسات نگهداری؛ شامل استخرها و امکانات ذخیره و انبار غذا

5.     محیط گرمایی مناسب

6.     نیروی کار ماهر و با کفایت

طبیعتاً هزینه و مخارج این فرض های اولیه بسته به اندازه و مقیاس کاریِ مزرعه متفاوت است. لذا این مدل بر اساس فرض های زیر می باشد:

·       تولید سالانه 500 تخته پوست

·       نگهداری و ایجاد گرمای مصنوعی برای استخرها به مدت 30 ماه

·       در این مثال گوشت کروکدیل به فروش نخواهد رفت؛ بنابراین شامل این مدل نخواهد بود

·       اندازه ی متوسط پوست شکم در هنگام ذبح: 27 سانتیمتر که بین 24 تا 30 ماه بدست می آید

·       حداکثر 10% از پوست های تولید شده بصورت درجه 2 طبقه بندی خواهند شد، نه بیشتر؛ و نیز هیچ پوستی به مزرعه برگردانده نخواهد شد

·       تلفات مزرعه براساس ترازهای انجمن کروکودیل داران محاسبه می شوند

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (2)

الف): تهیه ی حیوانات

تخم کروکودیل را می توان از کروکودیل های تخمگذاری که (کروکودیل های مولد که مخصوص تخم گذاری نگهداری می شوند) در مزارع کروکودیل نگهداری می شوند تهیه کرد؛ و در انتخاب دوم می توان از نوزاد های کروکودیل نیز استفاده کرد.  

تخم ها توسط مولد جوجه می شوند و نوزاد های بدنیا آمده، ذخیره ی اولیه ی چرخه ی تولید محسوب می شوند. تولید سالانه 500 تخته پوست نیازمند یک ذخیره ی 600 رأسی از نوزاد های کروکودیل در سال اول است (با در نظر گرفتن 10% تلفات و 2% حیوانات ضعیف و بیمار که در نهایت از بین می روند)؛ و همچنین باید کمتر از 5% تلفات در سال دوم را نیز در نظر گرفت. مدل ما با داشتن 600 نوزاد در ابتدای کار، تعداد 500 حیوان ذبح شده در پایان سال دوم محصول خواهد داشت.

سال صفر-----> 600 نوزاد کروکودیل

سال اول-----> 528 کروکودیل جوان (10% تلفات و 2% حیوانات ضعیف و بیمار که از بین رفته اند)

سال دوم-----> 500 کروکودیل آماده ی ذبح (5% تلفات)

به منظور داشتن چنین تلفات اندکی که در بالا ذکر شد، مدیریت توله ها و رشد و پرورش آنها می بایست بسیار دقیق و حرفه ای باشد.

 

 ب): نگهداری حیوانات

نوزاد ها باید به استخرهای مخصوص منتقل شوند و بین 8 تا 10 ماه در آنجا بمانند.

نرخ رشد و درصد زنده ماندن آنها بستگی به مدیریت صحیح، غذای کافی و درجه حرارت ثابت و بدون تغییر 32 درجه سانتیگراد دارد. تغییر در هریک از مواردی که ذکر شد می تواند منجر به استرس شدید شود که در نتیجه ی آن مقاومت حیوان در برابر بیماری کم می شود و لذا درصد تلفات بالا می رود.

وقتی که نوزادان به سن 8 تا 10 ماه رسیدند، طول آنها چیزی حدود 1 متر است و می بایست به استخرهای پرورشی انتقال یابند. در این موقع از تراکم جمعیتی آنها در استخرها کم می شود تا حیوانات جا و فضای بیشتری برای رشد و پرورش داشته باشند.

استخرهای پرورشی، مگر اینکه مزرعه در موقعیت مناسبی از زاویه ی نور خورشید قرار گرفته باشد، نیازمند درجه حرارت مناسب برای اطمینان از نرخ رشد مطلوب حیوانات در طول سال می باشد. هزینه های تأمین گرما در سال دوم در این مدل نمایش داده خواهد شد.

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (3)

2. طراحی استخرها و محیط گرمایی

منبع تأمین گرما می تواند از زغال، گازوئیل، برق، نیروی خورشیدی و... باشد. هزینه های نصب و راه اندازی نیروی خورشیدی بالاست و دستگاه های آن نیز آزمایش نشده هستند. هزینه های نصب و ایجاد گرمای زغال سوز به مراتب پایین تر است و در بسیاری از مزارع کروکدیل با موفقیت استفاده می شود. هزینه های اداره و نگهداری مزرعه بهرحال بالاست، بخصوص اگر مکان مزرعه دور از امکانات حمل و نقلی باشد. آبی که در این مدل استفاده می شود، در یک دیگ زغال سوز که سوخت آن بطور خودکار پر می شود، گرم می شود و از طریق لوله های فولادی گالوانیزه به داخل استخرهای سرپوشیده سرازیر می شود و آب استخر را با تبادل حرارت گرم می کند.

طراحی استخرها می بایست در همه ی نقاط مزرعه بصورت استاندارد، یکدست و یک شکل باشد. آغل های بتنی با مساحت تقریبی 9 متر مربع که هرکدام 50 توله را نگهداری می کنند، نسبت به آغل های بزرگتر که 200 تا 300 توله را با همان تراکم نگهداری می کنند ترجیح داده می شود. نگهداری حیوانات و همچنین تنظیم حرارت، نظارت بر بهداشت و نیز بیماری ها در آغل های کوچکتر ساده تر و مراقبت و رسیدگی به آنها آسان تر است. اگر آغل ها سرپوشیده نباشند، بایستی در هنگام شب آنرا با صفحه های پلاستیکی پوشاند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد در طول روز می توان از ایجاد سایه های مصنوعی بهره برد. بهرشکل، تأمین شرایط مناسب نیازمند نگهداری مناسب، مانند استخرهای سرپوشیده است.

مراحل ساخت این آغل ها را می توان بمنظور تأمین شرایط تراکمی و تعداد اولین ورودی توله ها، طبقه بندی کرد. هرچند که در اختیار داشتن پول نقد می تواند ساخت آغل ها را با سرعت به اتمام برساند، اما بایستی به این نکته نیز توجه داشت که فعالیت های ساختمانی و ایجاد سرو صدای ناشی از ساخت و ساز می تواند منجر به استرس شدید در میان کروکدیل ها شود.

نمونه ای از مراحل ساخت و طبقه بندی آغل ها:

مرحله ی اول: 6 آغل مخصوص نوزادان، هرکدام در اندازه ی 3 متر در 3 متر برای غذادهی همزمان به 600 توله (با تراکم یک متر مربع به ازای هر 11 توله)

مرحله ی دوم: 2 آغل مخصوص توله های یک ساله، هرکدام در اندازه ی 10 متر در 5 متر، برای جا دادن 528 توله ی یک ساله، که باید در همان سال اول ساخته شود (با تراکم یک متر مربع به ازای هر 5 توله)

مرحله ی سوم:  10 آغل 50 متر مربعی، مخصوص پرورش 500 توله ی دو ساله که در سال دوم باید ساخته شود (با تراکم یک متر مربع به ازای هر یک کروکدیل)

بنابراین، کل مساحت آغل های مورد نیاز عبارتند از آغل های 6 در 9 متر مربعی و 12 در 50 متر مربعی. تمام کروکدیل ها باید در ماه آگوست هر سال به استخرهای مخصوص خود منتقل شوند تا قبل از ورود توله های جدید، آغل ها در صورت نیاز تعمیر و یا نوسازی شوند.

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (4)

الف): آغل های مخصوص نوزادان (0-8 تا 10 ماهه)

ما در این مدل برای نوزاد های کروکودیل 6 آغل 3 متر در 3 متر در نظر گرفته ایم که هرکدام در حدود 100 نوزاد را در خود جا می دهد؛ ضمن اینکه این آغل ها سرپوشیده هستند. آغل ها به شکل سکوهای بتنی برآمده، همانند جزیره هایی هستند که دورتادور آنرا آب فرا گرفته تا لوله های حرارتی و گرم کننده از زیر آن عبور کنند. این جزیره بجز در مواقع غذا دادن، که ممکن است کل آب تخلیه شود تا غذادهی در شرایطی کاملاً خشک انجام گردد، تقریباً 10 سانتیمتر به زیر آب فرو می رود.

 

ب): آغل های پرورشی (8 تا 30 ماهه)

برای ساخت آغل های پرورشی مدل ها و طرح های متفاوتی وجود دارد. اگر یک برنامه ی ذبح 30 ماهه را در نظر داشته باشید، گرم کردن استخرها امری ضروری است.

در این مدل آغل های پرورشی به شکل سرپوشیده هستند. تراکم حیوانات در این آغل ها بسیار متفاوت از تراکم آنها در آغل های مخصوص نوزاد (بند  الف) می باشد و آغل هایی با فضای تقریباً یک متر مربع برای هر کروکودیل در سال آخر ضروری است. از سه مرحله ساخت آغلی که در بالا ذکر شد، دوازده آغل برای جا دادن حیوانات آماده ی ذبح لازم است. اگر سطح آغل ها با مقدار ملایمی شیب زیر آب فرو رود طراحی آن ساده ولی مؤثر خواهد بود.

 

روش جایگزینی که البته در این مدل مطرح نشده، استفاده از استخرهای طبیعی خاکی بدون سیستم گرمایی برای جا دادن کروکودیل هاست. اگر دسترسی به منابع غذایی برای شما آسان است، این روش ارزان تر تمام خواهد شد؛ اما در عین حال مشکلات مدیریتی بیشتر می شود، کنترل بیماری ها مشکل می شود، ممکن است کیفیت پوست حیوان به خطر بیفتد و بالاخره اینکه شما مجبور خواهید بود برای مدت بسیار طولانی تری کروکودیل را برای رسیدن عرض پوست شکم به اندازه ی متوسط 27 سانتیمتر در استخر نگهداری کنید که طبیعتاً هزینه های شما بالا می رود. البته توجه داشته باشید که با استفاده از استخرهای خاکی هزینه های تولید گرما و مصالح ساختمانی به شکل چشمگیری پایین می آید. این انجمن ساخت استخرهای بتنی سرپوشیده معمولی را توصیه می کند.

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (5)

3. نیازهای آب و غذایی

اگر فرض بگیریم که شرایط غذایی در سطح مطلوبی باشد، نرخ رشد کروکدیل ها به شدت به میزان متابولیسم (سوخت و ساز) بدن آنها بستگی دارد که آنهم در گرو درجه حرارت هواست. کارایی تبدیل غذا در بدن حیوان به موازات بالا رفتن سن، از بیش از %50 در هفته های اول تولد تا کمتر از %30 بعد از چند ماه کاهش می یابد. ما در این مدل فرض گرفته ایم که کروکودیل در سن ذبح حدود 10 کیلوگرم وزن دارد و نرخ تبدیل غذا در بدن او %30 است. بنابراین، حیوان در یک دوره ی 24 تا 30 ماهه 50 تا 60 کیلوگرم غذا مصرف می کند. ضایعات به شکل چشمگیری می تواند درصد تبدیل غذا را افزایش دهد و لذا میزان مصرف غذای حیوان باید مرتب کنترل و تنظیم شود. با منظور کردن ضایعات، با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود که برای رساندن هر کروکودیل به شرایط ذبح، بطور متوسط 70 کیلوگرم غذا لازم است؛ که نتیجتاً بطور کلی میزان مصرف غذا در سال اول 11 تن و در سال های بعدی هر سال 32 تن خواهد بود.

 

اگر گوشت کروکودیل های مزرعه ی شما به معرض فروش گذاشته نمی شود، لاشه و ضایعات کروکودیل های ذبح شده نیز می تواند بعنوان غذا برای دیگر کروکودیل ها استفاده شود. با احتساب 4 کیلوگرم ضایعات به ازای هر لاشه، 500 رأس کروکودیل فرضی مدل ما می تواند تأمین کننده ی 2 تن گوشت برای حیوانات مزرعه باشد؛ و البته 30 تن غذای باقیمانده از منابع دیگر (گوشت، ماهی و غذاهای فشرده ی صنعتی) تأمین خواهد شد. غذاهای بسته بندی شده در قطعات کوچک بسیار مناسب و مطلوب است؛ گران تر تمام می شود اما برای تبدیل غذا در بدن حیوان مفید و کنترل سلامتی او آسانتر خواهد بود. غالب مزارع صنعتی گوشت را از منابع متنوع و با قیمت های مختلف تهیه می کنند. همچنین لازم است که گوشت و ماهی درون یخچال نگهداری شود؛ لذا در اختیار داشتن حداقل دو یخچال فریزر با فضای 1.13 متر مکعب (40 فوت مکعب) ضروری است. توجه داشته باشید که در این مدل هزینه های حمل و نقل و نیروی کارگر برای منابع غذایی محاسبه نشده است.

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (6)

ملزومات و نیازهای آب و تأسیسات آن برای یک مزرعه با تولید 500 کروکدیل در هر سال، بر اساس 654 متر مربع فضا برای آغل ها، از قرار زیر است:

سطح آب در استخرهای نوزادان در شش روز هفته در حدود 10 سانتیمتر است و غذادهی به آنها باید در محیط خشک انجام شود. سپس می بایست آب استخرها کاملاً تخلیه و تمیز شده و به عمق 30 سانتیمتر از آب پر شود. هر استخر تقریباً به 1.5 متر مکعب آب نیاز دارد.

 

در استخرهای پرورش، بسته به موجودی منابع غذایی، غذادهی به کروکودیل های جوان باید حتی المکان هر روز یا حداقل 3 روز در هفته انجام گیرد. توجه داشته باشید که شرایط و روش غذادهی به حیوانات همیشه باید یکسان باشد. اگر عمق آب همان 30 سانتیمتر است، استخرهای پرورش هرکدام 3.8 متر مکعب آب نیاز دارند. نیاز هفتگی آب برای استخرها به قرار زیر است:

استخرهای نوزادان:          1.5 متر مکعب/ 6 استخر/ 6 روز در هفته= 54 متر مکعب در هر هفته

 استخرهای پرورش:       3.8 متر مکعب/ 12 استخر/ 3 روز در هفته= 137 متر مکعب در هر هفته

جمعاً 191 متر مکعب در هر هفته

نیاز سالانه ی آب:  52 هفته ضربدر 191 متر مکعب= 9,932 متر مکعب یا بعبارتی 9،9 میلیون لیتر

با احتساب میزان مصرفی آب برای مصارف شستشو و غیره، نیاز کل سالانه ی آب به 12 میلیون لیتر افزایش می یابد.  

حتماً توجه داشته باشید که آب استخرها، بخصوص برای نوزادان باید کاملاً تمیز باشد (بعنوان مثال آب طبیعی چاه یا آب تصفیه شده).

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (7)

4. ذبح، پوست کردن، نمک سود کردن و عرضه به بازار

کروکودیل ها در سن 24 تا 30 ماهگی با شلیک گلوله در جمجمه یا از طریق بریدن سر آنها از پشت ذبح می شوند.

پس از ذبح، پوست حیوان بلافاصله شستشو می شود و از امتداد خط کشی هایی که مطابق با استاندارد بین المللی تعیین گردیده از بدن جدا می شود. عملیات پوست کندن کروکودیل کاری تخصصی و حرفه ای است و به تعداد نسبتاً زیادی کارگر نیازمند است. هر تخته پوست با مقداری نمک تمیز، نمک سود می شود که مقدار نمک برابر با حداقل دوبرابر وزن خود پوست است. پوست ها سپس قبل از پروسه های انتقال، درجه بندی، اندازه گیری، علامت گذاری و فروش، در محیطی خنک انبار می شوند.

 

هزینه هایی که شما در این مرحله از کار متقبل خواهید شد عبارتند از: هزینه های علامت گذاری پوست، حق العمل بازاریابی، حمل و نقل، بیمه و مخارج نیروی کارگر که جمعاً بالغ بر 20 تا %25 خواهد شد.

ملزومات و شرایط تأسیس مزرعه ی کروکدیل (8)

 

5. نمودار اجمالی واحد پرورش و تولید کروکدیل

نيازهای اصلی

فرض احتمالات

گردش کاری

 6 استخر گرم مخصوص نوزادان

 اتاق تدارکات تغذیه

 یخچال 1.13 متر مکعبی

 

 %10 تلفات

 %2 حیوانات ضعیف و بیمار

600 نوزاد کروکدیل

 تا ماه آگوست سال اول

 

 

  12 استخر گرم مخصوص  توله های یک ساله

 

 

 500 استخر گرم مخصوص پرورش

دومین یخچال فریزر

 %5 تلفات

528 توله ی یک ساله

مواد شیمیایی، اتاق پوست کنی

چاقوهای مخصوص پوست کنی و...

 

ذبح 500 توله در سن 24 تا 30 ماهگی

 نمک تمیز

عرض متوسط پوست شکم که نمک سود شده: 27 سانتیمتر

500 تخته پوست

اتاق نمک سود و خشک کردن

 

 

اتاق سرما

 هوای 4 درجه سانتیگراد

انبار کردن

 

 20 تا %25 مخارج نقل و انتقالات

بازاریابی

 دیگر نیازهای ضروری:

 

 

  مخزن آب 50 متر مکعبی

 

 

  یک وانت بار با ظرفیت 1 تن

 

 

  دیگ 1500 لیتری

 

 

  سوخت رسان خودکار

 

 

محصولات مرتبط :

بسته آموزشی پرورش تمساح

سی دی آموشی پرورش تمساح

طراحی سوله

مقالات مرتبط :

به novintiur.ir امتیاز دهید :
با تشکر از حمایت شما