روش های تعیین جنسیت احتمالی جوجه ها:
header
تبلیغات

لطفا از سایت حمایت کنید

خرید ویژه بلک فرایدی از سایت دی جی کالا

$$$ تبلیغات در سایت نوین طیور$$$

$$$ طراحی نقشه هوادهی مرغداری $$$

اعضا

نام کاربری:
کلمه عبور:
سبد خرید
کانال نوین طیور

کانال نوین طیور

مقاله
تبلیغات

جستجوی گوگل
Google

در كل اينترنت
در اين سايت

جستجو
رهگیری سفارش
شناسه سفارش :

بازدید کننده
شروع شمارش: 1391-12-24
کل بازدید ها: 31787593
بازدید کننده: 30439849
بازدید های امروز: 7474
بازدید های دیروز: 17019
برچسب ها
روش های تعیین جنسیت احتمالی جوجه ها:

قبل از آنکه به بررسی این موضوع بپردازیم...لازم می دونم آن دسته از کاربرانی که خود پرورش دهنده هستند ؛ از روش های ذکر شده استفاده کنند در غیر اینصورت به کار بردن این روش ها برای سایر کاربران کمی سخت و در مواقعی امکان پذیر نیست...چرا که انجام این کار نیازمند چند مرحله جوجه گیری از جفت ها بوده تا پرورش دهنده به رفتار و ویژگی جوجه ها آشنا باشد که با به کار بردن روش هایی که توضیح خواهیم با احتمال بیشتری جنسیت جوجه ها را از یک ماهگی تا سه ماهگی می توانند  تعیین کنند.

سوال: من یک عروس هلندی دون خور  شده خریداری کردم! چطور می تونم با روش شما جنسیت عروس هلندیمو تشخیص بدم؟

متاسفانه تعیین جنسیت برای  شما احتمال خطای زیادی داره  و در واقع امکان پذیر نیست...ولی با خوندن مطالب ذکر شده تا حدودی می تونید حدس هایی بزنید.

سوال: آیا این شیوه ی تعیین جنسیت برای تمامی نژاد عروس هلندی ها صدق می کنه؟

بله...و لازمه ی انجام این روش کمی تجربه حداقل دو بار جوجه گرفتن  از جفت های مولد هست...

سوال: آیا می تونم از این روش برای سایر جوجه های پرنده های دیگر هم استفاده کنم؟

خیر؛ این روش احتمالی ، فقط در عروس هلندی ها کاربرد دارد.

سوال: از چه وقت می تونم از این روش استفاده کنم؟

تقریبا از زمانی که جوجه از لانه خارج شد.

سوال:  هدف شما از طرح این پست چی بود؟

برخی از کاربران یا پرنده فروشانی هستند که قصد فروش عروس هلندی خود را داشته  ولی قادر به حدس زدن در مورد جنسیت عروس هلندی هاشون نیستند...و یا برای پرورش دهندگانی نیاز مبرم به جنس ماده دارند می تونن جوجه های ماده را از ابتدا با این روش جدا کنند و مجددا این نکته را ذکر کنم که تعیین جنست به صورت احتمالی هست.

حالا به اصل مطلب می پردازیم:

قبل از آنکه به بررسی این موضوع بپردازیم لازم می دونم توضیح بدم که دو نژاد عروس هلندی های گل باقالی و عروس هلندی های مرواریدی ...99 درصد آنها جنس ماده هستند..بنابراین ما نیازی به انجام عملیات تعیین جنیست بر روی این جوجه ها نداریم...

چگونه تشخیص بدهیم؟:

معمولا جوجه ها از زمان 30 روزگی تا 40  روزگی از لونه بیرون میان... یعنی هر یک بنا به اقتضای سنشون در یکی از روز های ذکر شده از لونه  بیرون آمده...و میل کمتری به گذراند سایر اوقات روز را در لانه دارن...

جوجه های نر و ماده را در این زمان میشه به صورت احتمالی تشخیص داد!!! ولی به چه شیوه ای ؟؟

عمدتا بین جوجه های نر وماده یک سری فرق هایی وجود داره که یک پرورش دهنده به سادگی می تونه تشخیص بده و

عمده ترن فرق بین جوجه های نر و ماده ضعف جسمانی آنهاست...!!!

درست است که جوجه ها در سنین  دوران اولیه ی زندگی خود تحرک کمتری دارند ولی تحرک کمتر انها مربوط انجام امور مهم آنها نیست...

ساده تر توضیح بدم:

همه ی جوجه های برای بقا...و زنده موندن نیاز به آب و غذا دارن...پس زمانی که گرسنه باشند به هر روشی برای خود غذا تهیه می کنن...ولی به اقتضای سنشون...بعد از مدتی تحرک خسته شده و زمان زیادی را استراحت می کنند...

پس منظور ما از ضعف جسمانی چیست؟

تجربه نشان می ده که جوجه های نر نسبت به ماده از ضعف بدنی رفتاری برخوردار هستند:

از جمله این ضعف ها را می شه در موضوعات زیر خلاصه کرد:

1.      تقاضا برای غذا: جوجه های ماده در تقاضا برای غذا ، از جنس نر فعال تر و هوشمندانه تر عمل می کنند...بلند تر جیغ می زنند...هنگام غذا گرفتن..غذای بیشتری دریافت می کنند...در حالی که جنس نر در این امور نسبت به جنس ماده ضعیف تر رفتار می کند...

2.      از نظر تولید صدا: درست است که جنس ماده آوازی نمی خواند و این موضوع مربوط به بعد از بلوغ است ولی قبل از بلوغ و به خصوص در زمانی قبل از دون خوری رفتار ماده به چه صورت است؟ و نر چگونه؟

ماده ها در دوران جوجگی صدایی بلند تر از جنس نر دارند و همین باعث شده که زودتر از نر ها از والدین خود غذا بگیرند...درحالی که جوجه های نر نسبت به جنس ماده کم صداتر...و یا دیرتر به جیک جیک کردن می افتند...

البته این ها همگی تجربی هستند و قطعی نیستند....!!!

3.      از نظر جثه: گفتنی هست هر چقدر که جوجه بیشتر غذا بخوره...در ازای آن زودتر هم رشد می کنه...پس جنس ماده نسبت به جنس نر از جثه ی بزرگتری هم برخوردار است و این یکی از ویژگی تمامی عروس هلندی ها ماده است...

و در مقابل جنس نر از جثه ی کوچکتری برخوردار است و این مقایسه حتی زمانی هم که جوجه ها هم سن باشند به سادگی قابل تشخیص هست...

سوال:چطور ممکنه جوجه ها هم سن باشند؟ مگه شما نگفتید که جوجه ها با فاصله ی زمانی معینی از تخم بیرون میان؟

بله درسته..من گفتم با فاصله ی زمانی معینی مثلا دو روز بعد از تخم دیگه متولد می شن...ولی به یک نکته ی دیگری هم اشاره کردم و آن این که:

گاهی اوقات شما برای اینکه جوجه هاتون هم سن هم باشند...می تونین اولین تخم هایی که ماده می ذاره را به دقت و با دستکش بردارید...و پس از گذاشتن آخرین تخم ، تخم های اولیه را در کنار آخرین تخم بذارین...پس در این مورد جوجه ها در یک زمان به دنیا میان...و به یاد داشته باشید زمانی می تونید تخم ها را بردارید که ماده فعلا روی آن ننشسته باشد...

بعد از جثه به  تغذیه ی دو جنس جوجه می رسیم:

4.      ماده ها نسبت به جنس نر پر خورترن...و این یک موضوع روشن و ثابت شده ای هست...البته ممکنه نر های رام و دستی وجود داشته باشند که به با توجه به غذا دادن صاحبش عادت به پرخوری کرده باشد.

بنابراین جوجه های ماده نسبت به جنس نر پرخوراک ترن...و همین باعث شده که نسبت به جنس نر از جثه ی بیشتری هم برخوردار باشند. و از طرفی همین امر باعث اختلاف وزنی دو جوجه می شود.

5.      مورد پنجم یا مورد آخر اینکه تعیین جنسیت احتمال جوجه از یک روش دیگر هم امکان پذیر است آن استخوان بدنی  سر پرنده هست: که نر ها سری باریک که در ناحیه ی نوک شاهد کشیدگی سر هستیم در حالی  جنس ماده سری بزرگتر...و در جلوی سر شاهد برآمدگی جمجمه نیستیم...

این روش مختص پرورش دهندگان بوده و تعیین جنسیت از روی این روش به  دست سایر افراد امکان پذیر نیست...

و نکته ی مهم اینکه: برای تعیین جنیست جوجه ها با روش های ذکر شده در بالا...جوجه را مستقیما باید دید ...در غیر اینصورت هیچ روشی برای تعیین جنسیت جوجه وجود نداره و همگی حدس و گمان های اشتباه هستند

منبع : http://cockatiels.blogsky.com

.: نظر شما در مورد این مطلب:.
نام *:
 ایمیل :  
نظر شما *
لطفا حاصل عبارت را در باکس زیر وارد نمایید : *
12
به علاوه
34
=

به novintiur.ir امتیاز دهید :
با تشکر از حمایت شما