آمار حواس پنجگانه سگ
header
تبلیغات

$$$ تخفیف ویژه بسه آموزش بورس $$$

$$$ مقالات کرونا و اخبار کرونا $$$

$$$ تبلیغات در سایت نوین طیور$$$

$$$ طراحی نقشه هوادهی مرغداری $$$

 

 

نماد اعتماد الکترونیک

logo-samandehi

پیج رنک
سبد خرید
کانال نوین طیور

کانال نوین طیور

مقاله
جستجوی گوگل
Google


در كل اينترنت
در اين سايت

جستجو
رهگیری سفارش
شناسه سفارش :

بازدید کننده
شروع شمارش: 1391-12-24
کل بازدید ها: 9186901
بازدید کننده: 8677064
بازدید های امروز: 5678
بازدید های دیروز: 6983
برچسب ها
حواس پنجگانه سگ

حواس پنجگانه

نوین طیور www.novintiur.ir

یک سگ حس هایی همانند یک انسان دارد ، اما تفاوت آنها بطور معلوم در قدرتشان است. این بخاطرنیازهای متفاوت اجداد ما بوده است.

  • حس بویایی

  • حس چشایی

  • حس بینایی

  • حس شنوایی

  • دیگر تواناییها


حس بویایی:

سگها دارای حس بویایی حیرت آوری هستند. همچنین این قدرت این حس در نژادهای گوناگون متفاوت است. حس بویایی آنها بی نظیر است و بسیار بالاتر از حس بویایی ما است ، در حقیقت یک میلیون بار بهتر. فقط  حس بویایی مارماهی بطور قابل ملاحضه ای بهتر از سگها می باشد ، در حالی که حس بویایی  پروانه ها در میزان حساسیت تقریباً برابر است ، و می تواند از آن در مسافتهای بسیار دورتری استفاده کند. در فرانسه و ایتالیا از سگها برای پیدا کردن خارچ خوراکی دنبلان که تا 30 سانتیمتر در زیر زمین رشد می کند ، و در هولند و دانمارک برای کشف نشتی گاز مورد استفاده قرار می گیرند. آنها خیلی حساسترند از ماشینهای سنجش بو و در سراسر دنیا برای جستجوی مواد منفجره ، مواد مخدر و مردم مورد استفاده قرار می گیرند. چگونه آنها این کار را انجام می دهند؟
بو عبارت است از مولکولهای خاص شیمیایی شناور در هوا. وقتی که این مولکولها بر روی غشاء مخصوص حس بویایی واقع در داخل بینی می نشینند. عصب بطور ناگهانی " اطلاعات بو" را به قسمت خاصی از مغز می رساند. این مرکز حس بویایی در سگها توسعه یافته است و در آنها بسیار بیشتر از انسانها می باشد. فضای حس بویایی در بینی یک انسان بالغ حدود 3 سانتیمتیر در حالیکه میانگین فضای حس بویایی در سگ 130 سانتیمتر می باشد. برای آماده کردن همچین ساختاری سگهایی با بینی دراز پرورش داده شده اند (با کمی استثنا در میان نژادهای ساختگی اخیر). همچنین سلولهای حساس بیشتری در غشاء حس بویایی  سگها نسبت به انسانها وجود دارد. در انسانها 5 میلیون سلول حساس و جود دارد. در داشهوند 125 میلیون ، فکس تریر 147 میلیون و در ژرمن شیپرد 220 میلیون سلول حساس وجود دارد. بینی خیس در بو کردن کمک می کند: باعث حل شدن مولکولهای شناور در هوا و وارد کردن آنها و ارتباط با غشاء حس بویایی و پاک کردن بوهای قدیمی می شود. رنگ دانه هم کمک می کند ، اما چگونه این کار می کند معلوم نمی باشد. رنگ دانه جزو سلولهای حساس نمی باشند اما نزدیک به آن است: غشاء های وابسته به سگ ، مشکی می باشد و خمچنین رنگ مشکی بینی ممکن است در بهبودی حس بویایی سگ نقش داشته باشد. واقعیت این است که عرق هر انسان منحصر به فرد است مانند اثر انگشت. یک سگ می تواند از روی یک چیزی که متعلق به یک شخص است آن شخص را شناسایی کند و از روی تبخیر ترکیبات مختلف بو در همان زمان نتیجه گیری کند. این کار به او اجازه می دهد تا چند متر به علت باقی ماندن بوی آن شخص بدود و سپس هرگونه تغییری را در آن شخص را ثبت کند و بدین گونه  تعیین کند که آن شخص از کدام راه عبور کرده است.

حس چشایی:

حس چشایی سگ نسبت به حس چشایی انسان نسبتاً ضعیف می باشد. این احتمالاً به این علت است که برخلاف اجداد انسانها که پستانداران گیاهخوار بودند و می توانستند غذاهایی را که پیش رویشان است را انتخاب کنند ، سگها گوشتخوارند و شکار خود را از دور نشانه می گیرند ، و باید آن چیزی را که قادر بدست آورندش هستند را بخورند.

حس بینایی:

 

سگ نسبت به انسان پهنای دید بیشتری دارد برای اینکه چشمهای آنها بطرف جلو واقع شده است ، در کناره های سرش است. فضای دید آنها از 200º در نژادهی که بی پوزه تا 270º در نژادهایی که دارای پوزه بلند می باشند و این فضای دید در انسانها 100º است. سگها در فوکوس کردن بر روی اشیاء در محدوده های نزدیک و تشخیص دادن فواصل بخوبی انسانها نمی باشند ، برای اینکه فضای دید دو چشم آنها باهم کم است. 
بینایی سگ بسیار مناسب است برای شکار حیوانات کوچک و تندپا. بسیاری از گونه ها عمدتاً از دیدشان برای شکار استفاده نمی کنند و اغلب جانوارنی را که راهشان را گم کرده اند و در جای خود بدون حرکت ایستاده اند را شکار می کنند. سگها اصلاً به رنگ حساس نیستند و کاملاً سیاه ، سفید و سایه های خاکستری می بینند.

حس شنوایی:

 

سگها حس شنوایی بسیار حساسی دارند: آن گونه هایی که گوشهای تیز و برافراشته دارند مانند ژرمن شیپرد (German Shepherd) به آنها کمک می کند که بهتر صدا را دریافت و جهت آنرا را تشخیص دهند. آن گونه هایی که گوشهای بلند ، نرم و افتاده ای دارند مانند بلاد هاند (Bloodhound) این توانایی را ندارند. دلیل داشتن گوشهای بلند نامعلوم است. آنها ممکن است برای شکار  در جاهای گل آلود و غلیظ مانند زیر بوته‌ ها و درختان‌ كوچكي‌ كه‌ زير گياه بزرگتري‌ ميرويند و برای اینکه کارشان را بخوبی انجام دهند و شیع خارجی در کانال گوش آنها نرود پرورش داده شده اند. عقیده دیگر بر این است که گوشهای بلند بدلیل اینکه بر روی زمین کشیده می شوند در حس بویایی آنها کمک می کند.
حس شنوایی سگها بسیار عالی است. همچنین برخی از نژادها نسبت به نژادهای دیگر از حس شنوایی بهتری برخوردارند. اکثر سگها دارای گوشهای خارجی بزرگی هستند که حاوی هفده عضله می باشد و می تواند بر روی منبع صدای دریافت شده تمرکز کند. آنها می توانند ارتعاشات 35.000 صدا را در هر ثانیه ثبت کنند و این امر در انسان 20.000 در ثانیه و در گربه 25.000 در ثانیه است. این بدین معناست که آنها صداها را خیلی بهتر از انسانها می توانند تشخیص دهند. سگها همچنین می توانند گوش درونی خود را قطع کنند تا بتوانند عموم صداها را فیلتر کرده و صدایی را که دوست دارند روی آن تمرکز کنند را بلند بشنود.

دیگر تواناییها:

سگها نیز مانند گربه ها به ارتعاشات بسیار حساسند و بعضی وقتها به هنگام زمین لرزه های خفیف هشدار می دهند ، حتی در روزهایی که انسانها از هیچ گونه تکانی آگاه نمی شوند. چیز عجیب این است که سگها فقط در هنگام زمین لرزه واقعی از خودشان واکنش نشان می دهند ، به طریقی آنها می توانند فرق بین زمین لرزه های پیش رفته و 150.000 زمین لرزه بی ضرری را که هر سال بر روی زمین اتفاق می افتد و آنها هشدار نمی دهند را بگویند.
سگ مجهز است به یک سیستم سلاح موثر (دندانهایش). عضلات قوی فک سگ باعث قدرت در گاز گرفتنش اگر لازم باشد می شود. یک سگ بی نژاد 20 کیلو گرمی قدرت گاز گرفتنی  با فشار 165 کیلوگرم دارد. یک انسان بالغ نمی تواند قوی تر از 29-20 کیلوگرم گاز بگیرد. و قوی ترین مردی که تحت آموزشهای ویژه بوده است فقط می تواند با قدرت 73  کیلوگرم گاز بگیرد. در آخر می خواهیم راجع ره حس ماورای طبیعه سگها بگوییم. آزمایشهای مکرر در شرایط سخت ثابت کرده است که سگها دارای روان و تلپاتی هستند ، چیزی که در انسانها "حس ششم" نامیده می شود. این همانطوری است که سگ شما قبل از اینکه شما حتی تصمیم به بیرون بردن آن داشته باشید می فهمد که شما می خواهید او را برای قدم زدن بیرون برید.

فروش انواع باکس حمل حیوانات خانگی

فروش انواع مکمل و غذای خشک حیوانات خانگی

فروش انواع لوازم حیوانات خانگی

مترجم: آیین مهرآرا

منبع: woofwoof.ir

به novintiur.ir امتیاز دهید :
با تشکر از حمایت شما